Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

1 Harcerski Klub Specjalnościowy „Sowa”

1 Harcerski Klub Specjalnościowy „Sowa” powstał z inicjatywy kilku przyjaciół - harcerzy starszych i instruktorów Hufca ZHP Lubliniec (między innymo: Adama Daleckiego, Łukasza Staweckiego, Wojciecha Marcinkowskiego, Krzysztofa Delfina, i pewnego Tomasza). Do momentu powołania naszego klubu rozkazem przez Komendanta Hufca ZHP Lubliniec we wrześniu 2021 działaliśmy przez ponad rok jako zastęp starszoharcerski w 17 DH "Laeta Silva" przy Szczepie Millenium. Po wielu konsultacjach wewnetrznych oraz z komendantem hufca hm. Mariuszem Maciów i komendatką szczepu phm. Kingą Stawecką zdecydowalismy o utworzeniu Harcerskiego Klubu Specjalnościowego przy Szczepie Millenium.

sowa1202345

Oczywiście musielismy spełnić kilka warunków dotyczących ilości instuktorów czy harcerzy starszych, a także napisać konstytucję klubu, ale okazało się, że nie było z tym żadnego problemu. Po kilku naradach wybraliśmy nazwę, napisaliśmy konstytucję klubu, zaprojektowaliśmy (oczywiście z pomocą z zewnątrz) naszywkę/logo klubu,

sowa1202345a24a6a35a5557

wybraliśmy przewodniczącego oraz szefostwo klubu. W grudniu 2021r. szefem Klubu - rozkazem komednanta Hufca Lubliniec - został druh Adam Dalecki.

sowa1202345a24

Nasz HKS ma charakter survivalowo – ASG, a założenia programowe ustalone w naszej konstytucji, mówią o rozwoju umiejętności z zakresu:
- survivalu,
- ASG,
- strzelectwa,
- udzielania pierwszej pomocy,
- rekreacji ruchowej,
- promocji zdrowego tryby życia poprzez aktywną formę spędzania wolnego czasu
- hartowania organizmu/zimowe kąpiele.

sowa1202345a24a6a
sowa1202345a24a6a3

sowa1202345a24a6a35

sowa1202345a24a6a35a55

Naszym głównym miejscem spotkań i obszarem działania jest Ośrodek Szkoleniowo -Wypoczynkowy naszego hufca w Kokotku. Dzięki uprzejmości komendanta hufca otrzymaliśmy do dyspozycji jeden z budynków na terenie ośrodka tzw. Sowę. Jak nietrudno się domyśleć nazwa naszego HKS jest nieprzypadkowa.

sowa1202345a24a6
sowa1202345a24a6a35a555

Sowa jest naszą ‘’Kwaterą Główna’’, którą własnymi siłami wspólnie z członkami klubu wyremontowaliśmy i odnowiliśmy. Wszyscy członkowie na pewno się zgodzą, że uwielbiamy to miejsce i gdybyśmy tylko mogli spędzalibyśmy tam większość naszego wolnego czasu.

sowa1202345a24a6a35a5

Od ponad 1,5 roku spotykaliśmy się regularnie na Kokotku prowadząc zajęcia z harcerzami głównie Szczepu Millenium. Tematami tych zajęć była pierwsza pomoc, topografia, surviwal ale przede wszystkim gry ASG w lesie. Oprócz tego regularnie pomagamy przy organizacji zbiórek innych drużyn/gromad zuchowych prowadząc głownie zajęcia z obsługi broni ASG z możliwością strzelania do celu. Po sformalizowaniu naszego klubu checmy rozszerzyć nasze działanie jeszcze bardziej i zaprosić harcerzy z innych szczepów naszego hufca. Planujemy prowadzić regularne zbiórki i rozwijać wspólnie nasze umiejętności i miło spędzać czas na łonie natury.

sowa1202345a2
sowa1202345a

Na podstawie:
Adam Dalecki - Wspomnienia
Archiwum - 1 Harcerskiego Klubu Specjalnościowego „Sowa”