Historia Hufca Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś czym się jest.

Teatron

W Jaworznie od wielu lat, IV Żółty Szczep Harcerski i Hufiec Jaworzno organizują - Teatron, czyli Przegląd Harcerskich Teatrów. W latach 70-tych do pobliskiego Chrzanowa, na Harcerskie Spotkania Artystyczne wyjeżdżali członkowie Harcerskiego Kabaretu pod Cambronn'em. Od 2015r. harcerze naszego Hufca uczestniczą w Teatronie.

Jak to się stało, że harcerze Hufca Lubliniec, zawędrowali (a właściwie zajechali) do Jaworzna opowiada druh Angelo Korzekwa: "Jak to dobrze, że harcerze nie tylko znają ale i przestrzegają swoich praw. Oczywiście są wyjątki i walczymy z tymi słabościami, ale bledną one przy tym, jak często harcerz wyciąga swą pomocną dłoń w czyjąś stronę. Jest wyraźnie powiedziane "harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza"  i właśnie o tym będzie mowa. W pewien piękny czerwcowy poranek, harcerka z Jaworzna siedziała wygodnie na ławce przed swoją szkołą w Katowicach i rozmawiała z przyjaciółką. Czysty traf sprawił, że właśnie przechodził obok zagubiony lubliniecki harcerz, który chciał do tej szkoły aplikować no i spytał o pomoc. Oczywiście profesjonalnie poprowadzony, sekretariat odnalazł i do szkoły się dostał, ale historia ma sens głębszy - z rozmowy wniknęło bowiem, że oboje są harcerzami, porozmawiali chwilę, pośmiali się, jak to harcerze, i poszli w swoją stronę. Równy rok później, oddając kurtkę do szatni szkolnej nasz bohater został obdarowany pięknym zaproszeniem na Przegląd Harcerskich Form Teatralnych "Teatron" przez ową oczywiście koleżankę. No i tak się zaczęło.

teatron2015asde

Ekipę zebraliśmy błyskawicznie i silnym składem złożonym z harcerzy dwóch szczepów ruszyliśmy do Jaworzna, ćwicząc jeszcze w pociągu stresowaliśmy się przed przeglądami, bo odbywały się na prawdziwej scenie w prawdziwym teatrze. Mieliśmy za zadanie przedstawić losy zwykłego człowieka i ocenić, czy warto być zwykłym człowiekiem… Oczywiście nie mogliśmy zrobić nic oczywistego, interpretacja zaprowadziła nas do wniosków, że skoro "klasyczne prince pollo, to najlepsze prince pollo", to klasyczny człowiek, to nie taki jak wszyscy, to po prostu człowiek, który stara się być dobry i zostawiać świat po sobie lepszym, zupełnie jak harcerze.

teatron2015asdea

Cały nasz pobyt z "Jaworznem", jak określaliśmy nowych znajomych był pasmem zawierania nowych znajomości, poznawania ciekawych różnic w środowiskach, jednym słowem - bawiliśmy się genialnie, zdobyliśmy drugie miejsce (jako debiutańci!) w kategorii teatru i pierwsze miejsce w kategorii ogólnej punktacji za biwak, co ciekawe, nigdy takiej nie prowadzono i na podium byliśmy sami… po prostu nasi przyjaciele postanowili nas docenić, bo zgraliśmy się się świetnie i klasycznie, tak jak się to powinno robić."

teatron2016derfa4

I zaczęło się:) Naszym harcerzom tak się spodobało, że nie było mowy, by nie pojechali w roku następnym - czyli 2016. Tak opisuje kolejny wyjazd druh Angelo: "W piątkowy wieczór, na deskach Teatru Sztuk w Jaworznie, 25 osób, z naszego Hufca ZHP Lubliniec wystawiało spektakle, do których wcześniej skrupulatnie się przygotowali podczas zbiórek. Był to już drugi raz, kiedy nasi przedstawiciele zostali zaproszeni na Przegląd Teatrów Harcerskich i kolejny, gdy wracali z niego zmęczeni ale za to szczęśliwi i dumni ! W tym roku tematem "Teatronu" było nowe spojrzenie, na stare bajki i legendy - ekipa z Gromady Zuchowej w Koszęcinie zdobyła nagrodę za najlepszy musical,

teatron2016derf

w niesamowity sposób przedstawiając historię księcia, który poszukiwał idealnej żony w dzisiejszym świecie, a drugie z naszych dzieł pod tytułem "Bardzo piękna, śpiąca, wredna i bestia" uzyskało wyróżnienie za scenę pościgu Jasia i Małgosi za Kotem w Butach

teatron2016derfa

jak widać, formy i historie przeplatały się ze sobą, tak samo jak emocje - nasi harcerze zarówno cieszyli się z przygody, ze wspaniałymi ludźmi, podczas gry dziennej w sobotni poranek, jak i mieli chwile zadumy, podczas wieczornego świeczkowiska, przy dźwiękach gitary.Po całym aktywnym weekendzie, ze zdartymi od śpiewu gardłami, bolącymi od marszu nogami, bagażem świetnych wspomnień i nowymi znajomościami przy pięknej pogodzie wracaliśmy do Lublińca mając w głowie słowa, które odczytała jedna z harcerek "Nic nie musisz, ale możesz wszystko".

Gdy tylko w lutym 2017r. pojawił się regulamin kolejnej edycji "Teatronu" - wiadomo było, że utalentowani artystycznie harcerze z Hufca Lubliniec - w kwietniu zjawią się w Jaworznie po raz trzeci. Tym razem o spotkaniu ze sztuką i przygodą opowiada druhna Paulina Kędzia: "Tym razem musieliśmy udowodnić, że mity są ponadczasowe. Zebraliśmy dwa patrole ze szczepów „Zielona Ósemka” i „Feniks”.

teatron2017rtyaaas

W piątek wieczorem pojechaliśmy na przesłuchania, po których odbyło się krótkie wprowadzenie zorganizowane przez kadrę rajdu. Czekały nas różne, interesujące zajęcia – w sobotę każdy wziął udział w dwóch blokach programowych. Wybierać można było spośród m.in. tańca, śpiewu białego, improwizacji czy rozgrzewki aktorskiej. Z pewnością każdy wspomina owe zajęcia bardzo dobrze – nawet te, które wydawały się najgorsze (najtrudniejsze), a okazały się najlepsze ze wszystkich!

teatron2017rty

Niektóre z zajęć przygotowały do występów na Gali, na której ogłaszane były wyniki. Oczywiście nie wyjechaliśmy z pustymi rękami – patrol druha Angelo (Twoje Erynie) zdobył wyróżnienie za mit o królu Edypie!

teatron2017rtyaa

Pełni dumy ruszyliśmy do miejscowego liceum, w którym nocowaliśmy, aby wziąć udział w koncercie życzeń przy blasku świeczek. Posypało się w tym czasie mnóstwo miłych słów oraz podziękowań. Organizatorzy oczekiwali od nas dużej kreatywności – stworzenia swojego własnego mitu, tłumaczącego powstanie patrolu oraz.. epigramatu! Jak zwykle niektóre z nich były tworzone w skupieniu w czasie jazdy, a także podczas ostatnich prób. W czasie tego weekendu mogliśmy się zintegrować z innymi, a także odświeżyć kontakty.

teatron2017rtya

Ten czas możemy uznać za bardzo dobrze wykorzystany i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję."

Co przyniesie kolejny rok? Na pewno wiele ciekawych i nowych doświadczeń i mnóstwo nowych przyjaciół - bo jak mawiał druh Stefan Mirowski - harcerz jest zawsze pogodny, idzie między ludzi z otwartym spojrzeniem płynącym z pogody ducha. Harcerz panuje nad swoimi emocjami i nerwami. Jest optymistą, ma poczucie humoru. Pomaga innym przezwyciężyć apatię, smutek, zniechęcenie,obojętność. Cieszy się radością innych.

Opracowane na podstawie:
Wspomnienia - druh Angelo Korzekwa
Wspomnienia - druhna Paulina Kędzia

Zdjęcia:
Archiwum Hufca Lubliniec
Zdjęcia prywatne - druh Angelo Korzekwa