Budowa Ośrodka Harcerskiego w Kokotku

W czerwcu 1967r. z inicjatywy 50 osobowego Społecznego Komitetu Budowy HST rozpoczęła się praca przy Harcerskiej Stanicy Turystycznej w Kokotku - Pustej Kuźnicy (dzisiejszy HO Kokotek).
poczkoko1
Stanicę budowano rękoma harcerzy, instruktorów, młodzieży szkolnej, nauczycieli  i pracowników zakładów z Lublińca i okolic. Od wiosny do jesieni 1967r. udało się wykopać studnię,
poczkoko3
zniwelować teren pod budowę i drogę,
poczkoko4
postawić pawilon rekreacyjny (dzisiejsza stołówka).
poczkoko5
Gościem budującej się ośrodka był ówczesny Komendant Chorągwi Katowickiej  - hm. Józef Haensel. Prace zakończono dopiero w grudniu.
poczkoko6
W 1968r. do pracy przystąpiono już w marcu. W tym roku ukończono pawilon "A",
poczkoko7
zasadzono krzewy i drzewa, wylano asfaltową drogę (180m),
poczkoko8
rozpoczęto budowę zaplecza gospodarczego (dzisiejsze magazyny),
poczkoko9
wartowni ("Sowa"),
poczkoko10
pawilonu dyspozycyjno-technicznego (przyszła radiostacja)

poczkoko11
oraz amfiteatru.
poczkoko12
Tego lata (1968r.) na HST przebywało podczas Hal-u pomagając w budowie - 380 harcerzy i harcerek.
poczkoko20
Stanicę odwiedził Jerzy Ziętek (wojewoda śląski, inicjator budowy WPKiW w Chorzowie).
poczkoko13
Czestym gościem był również Józef Sabok, ówczesny gospodarz miasta Lublińca.
poczkoko15
W kolejnym roku - 1969r. powstały dwa trampy:  tramp "Leśniczanka" - dar załogi POM Dobrodzień i tramp "Mochalanka" wybudowany przez pracowników Garbarni w Mochali.
poczkoko16
Wykończono także amfiteatr mogący pomieścić 600 osób
poczkoko17

oraz pawilon techniczny.
poczkoko18
Rozpoczęto budowę pawilonu sanitarnego oraz trzeciego trampu (w założeniu miało ich powstać 10).
poczkoko19
Nie obyło się bez gości, wiosną tego roku HST odwiedziły najwyższe władze województwa w osobach Edwarda Gierka i Zdzisława Grudnia.
poczkoko21
W zimie 1969/1970 snuto plany dalszej rozbudowy ośrodka: na wykończenie czekała Wartownia, Pawilon Sanitarny a harcerzom marzył się basen na rzece Leśnicy.

Albumu wykonanego przez dh hm Mariana Ożarowskiego
XXX lat Ośrodka Wypoczynkowego Hufca ZHP Lubliniec Kokotek - monografia