Historia Hufca ZHP Lubliniec

Harcerstwo to nie jest coś, co się umie, ale to jest coś, czym się jest

English French German Italian Portuguese Russian Spanish

Ogólnopolskie Harcerskie Rajdy Świętokrzyskie 1968-1974

Od 1966r. do 1975r. bardzo liczna reprezentacja harcerzy i harcerek Hufca Lubliniec z Kalet, Lublińca, Strzebinia i okolic (3-4 grupy po 15 osób) brała udział w czterodniowych Ogólnopolskich Rajdach Świętokrzyskich organizowanych przez Hufiec Starachowice.

12rajdyswie2017sd
Na starcie - wymarsz
druh Edward Ziora i druhna Wacława Rzehak

Pierwszy rajd odbył się w 1958r. i został zorganizowany przez oddział PTTK. Wzięło w nim udział dwudziestu harcerzy starszych z hufca Starachowice. Rajd spodobał się harcerzom, dlatego wpadli na pomysł by zorganizować podobny, z tym, że skierowany głównie do  harcerzy z całej Polski.

rajdswietokrzyski2017rftgyh
Znaczek Rajdowy z 1969r.

W kolejnym Rajdzie w 1959r. uczestniczyło już ponad pół tysiąca uczestników z Chorągwi: Lublin, Łódź, Warszawa, Kielce, Kraków. Wyznaczono 7 turystycznych szlaków wędrowniczych i centralne ognisko na "Wykusie". Noclegi odbywały się w stodołach i szałasach. Patrole musiały przebyć ponad 60 kilometrowe szlaki z mapą w ręku, gdzie oprócz zapasowej pary butów, oprócz koca, kociołków do gotowania i prowiantu, nosić trzeba było ze sobą jeszcze ponad kilogramowe kroniki.

12rajdyswie2017
Odpoczynek na trasie

W kolejnych rajdach uczestniczyło co roku kilka tysięcy harcerzy i harcerek. Podczas każdego rajdu harcerze mogli podziwiać piękno Ziemi Kieleckiej na kilkunastu trasach  (przeważnie od 10 do 15 tras). Co roku rajdowi przewodził inny motyw i tematyka, np: "Żołnierzom września - 1939" (1969r), "Z piosenką jest nam wesoło" (1970r), "Wiosna Żeromskiego" (1972r). Rajdy organizowane był początkowo w maju, a następnie w czerwcu i kończyły się Zlotem w jednym z większych miast Kielecczyzny.

12rajdyswie2017sd67
Druhna Wacława Rzehak z drużyna męską

Jak wspomina druhna Janina Krus: "Dowożeni byliśmy do punktu startu, po czym ruszaliśmy na trasę. Wędrowaliśmy po malowniczych górach różnymi szlakami np. "Hubala", "Ponurego", "Powstańców", "Żeromskiego" itp. Zwiedziliśmy m.innymi Chęciny, Nagłowice, Święty Krzyż czy Kielce. W trakcie wędrówek, na punktach kontrolnych, po wykonaniu różnych zadań - zdobywaliśmy punkty. Podsumowaniem każdego dnia było ognisko, na którym trzeba było zaprezentować swój region oraz wziąć udział w konkursie np.: na totem, piosenkę o trasie, kronikę czy potrawę."

12rajdyswie2017sd67ag
Druhna Wacława Rzehak i druhna Janina Gorgosz
podczas rozmowy z komendantem trasy

"Nocowaliśmy w stodołach, a z prowiantu zabranego do plecaka, przyrządzaliśmy posiłki. Do domu wracaliśmy niekiedy opaleni, prawie zawsze z jakąś nagrodą i zawsze ze wspaniałymi wspomnieniami i przeżyciami, które tkwią w nas do tej pory."

12rajdyswie2017sd67a
Podczas Rajdu w 1972r. - Chęciny
od lewej: Janina Krus, Jan Opiełka, Wacława Rzehak

Druh Jerzy Gryc, uczestnik rajdów w latach 1966-1969 tak wspomina ten czas: "Jedzenie na ten czas musieliśmy nosić w plecaku. Po drodze wioski kieleckie, a w sklepach pusto. My na Śląsku nie mieliśmy z tym problemów. Robiliśmy dziennie po 15-18 km. Najbardziej dokuczało nam pragnienie, a butelki były ciężkie, bo szklane. Po 2-ch dniach chleb robił się coraz twardszy, ale przecież coś trzeba było jeść:)".

Z naszego Hufca we wszystkich rajdach z tego okresu uczestniczyła druhna hm Wacława Rzehak, zaś w czterech z nich druhna Janina Krus, a także: Adam Ogiewa, Robert Dragon, Janina Gorgosz, Andrzej Miozga, Edward Pietsz, Edward Ziora, Jerzy Gryc, Hanna Piechurska-Brol.

12rajdyswie2017sd67aj
Zmęczeni po zejściu z trasy
od lewej: Wacława Rzehak, Janina Krus i Jan Opiełka

Harcerski Rajd Świętokrzyski odbywa się po dzień dzisiejszy:)

Opracowane na podstawie:
Wspomnienia - Janina Krus
Wspomnienia - Wacława Rzehak
Wspomnienia - Jerzy Gryc
www.rajdswietokrzyski.zhp.pl

Zdjęcia:
Materiały prywatne - Wacława Rzehak
Archiwum Hufca Lubliniec