Zlot Jubileuszowy Kraków 2010r.

W dniach od 16-24 sierpnia 2010 w Krakowie odbył się Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa „Kraków 2010”. Zlot zorganizowano dla uczczenia 100 rocznicy powstania harcerstwa. Komendantem zlotu, w którym wzięło udział ok. 9.000 uczestników, był hm. Krzysztof Budziński – zastępca Naczelnika ZHP, zaś miasteczko zlotowe zlokalizowane było na Błoniach krakowskich.

krakow2010zlot

Nasz Hufiec ZHP Lubliniec nie uczestniczył w Zlocie w pełnym wymiarze. Za to 20 sierpnia, nasza reprezentacja składająca się z 50 harcerzy i harcerek (złożona ze wszystkich trzech szczepów: Milenium, Zielonej Ósemki i Feniksa) wyjechała do Krakowa, by wspólnie z harcerzami z całej Polski - świętować Dzień Śląski, organizowany przez Chorągiew Śląską.

krakow2010zlot2

Po przyjedzie do Krakowa i zameldowaniu się w biurze zlotu, każdy uczestnik zlotu - otrzymał specjalny jednodniowy identyfikator, który umożliwiał bezproblemowe poruszanie się po zlocie oraz pamiątkową chustę zlotową oraz chustę Dnia Śląskiego.

chutskrako20110r

dzienslaskichusta2010

"Dzień śląski" rozpoczął się od uroczystego apelu, w którym brało udział około 1500 zuchów, harcerzy, instruktorów i zaproszonych gości.

krakow2010zlot23

Po apelu udaliśmy się na obiad, a po obiedzie odbył się jarmark hufców, na którym każdy z hufców, który brał udział przez pełen czas zlotu, zaprezentował swoje najlepsze osiągnięcia i strony.

krakow2010zlot234

Oczywiście w trakcie jarmarku każdy mógł zwiedzić gniazdo śląskie oraz teren całego zlotu.

krakow2010zlotjj
krakow2010zlotaqa
krakow2010zlot234a

Po jarmarku odbył się pokaz krakowskich żołnierzy: skoki spadochronowe, pokaz walki wręcz. Jak wspomina uczestnik Zlotu, druh Henryk Budzyński: "Po południu, patrolami wybraliśmy się do Krakowa, celem zwiedzenia miasta."

patrolezlotkrakow2017rtg
patrolezlotkrakow2017rtg2

Na koniec odbył się koncert zespołu "Na szlaku", który zaprezentował repertuar piosenek harcerskich oraz turystycznych.

Kraków pożegnaliśmy o godzinie 19:00 i z workiem miłych wspomnień wróciliśmy do  domów i naszych harcerzy.

Zlot w pigułce

Archiwum Hufca ZHP Lubliniec