Obóz w Nowych Trokach 1938r.

W lipcu 1938r. drużyny lublinieckiego hufca wyjechały na obóz do Nowych Troków (w okolicach Wilna) nad jezioro Gawle.

troki7

Ta prawie 700 km podróż należy do jednej z najdłuższych w historii przedwojennego harcerstwa w Lublińcu. Wyjazd zorganizowała VII Drużyna Harcerska im. Witolda Regera (działająca w Śląskim Zakładzie dla Głuchoniemych, obecnie SOSW w Lublińcu), oprócz niej pojechali harcerze i harcerki z drużyn działających przy Gimnazjum w Lublińcu, tak zwana "starszyna" (maturzyści rocznik 1938), którzy pełnili opiekę nad pozostałymi uczestnikami obozu.

troki2016rftgyh
Maszerują w I czwórce od lewej:
Józef Kowol, Jan Achtelik, Bogusław Muniak, Wiktor Warzecha
w II trójce: Kazimierz Rożniewski, Konrad Ciepieliński

Wśród nich byli między innymi: Kazimierz Rożniewski (ówczesny drużynowy I MDH im. Tadeusza Kościuszki), Marian Ożarowski (ówczesny przyboczny VII MDH), Wiktor Warzecha, Jan Achtelik, Józef Smołka, Krystyna Rożniewska, Janka Pilarska, Bogusław Muniak, Krystyna Żak, Józef Benedykt Kowol, Arkadiusz Ożarowski.

trkizdjecia2016rftg
Na zdjęciu - od lewej: Bogusław Muniak, Krystyna Żak, Janka Pilarska, Józef Kowol

Nad całością czuwał ówczesny komendant hufca - hm Stanisław Wojciechowski wraz z druhem Stanisławem Gawronem.

troki4

Druh Stanisław Gawron - stoi piąty od prawej
Druh Stanisław
Wojciechowski  - stoi szósty od prawej

Obóz został rozbity w Nowych Trokach, kilka kilometrów od starej stolicy Litwy - Starych Troków. Podczas pobytu harcerze mieli możliwość zwiedzenia ruin zamku w Trokach - zbudowanego jeszcze w XIV wieku przez księcia Witolda,
troki3

a także domy karaimów, tureckiej ludności sprowadzonej z Krymu przez księcia Witolda w XIV wieku.

troki5

Jednym z ważniejszych momentów podbytu na Litwie była wycieczka do Wilna. Harcerze naszego Hufca, nie tylko zwiedzili miasto, ale pomodlili się przy Ostrej Bramie, przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej,

trocki2

i oddali hołd Marii Piłsudskiej z Billewiczów, matce - marszałka Józefa Piłsudskiego, przy jej grobie na cmentarzu w dzielnicy Rossa.

troki9

W drodze powrotnej uczestnicy obozu zatrzymali się na chwilę w Warszawie,

troki8

gdzie w oczekiwaniu na pociąg, przespacerowali się ulicami miasta i nabrzeżem Wisły (tu na zdjęciu przy kultowym w owym czasie bocznokołowcu - Bajka)