Turnieje Sportowe

Mimo, że harcerze i harcerki Hufca Lubliniec są bardzo wysportowani, cykliczne imprezy sportowe organizowane w Hufcu nie miały szczęścia. Nigdy nie odbyły się w Hufcu turnieje pływackie, rowerowe, biegowe, czy ping-pongowe (chociaż teroretycznie nic nie stało na przeszkodzie - organizacyjnej). Zaś dwa turnieje - siatkarski i piłkarski, które udało się zorganizować, mimo faktu, że oba się udały, nie były kontynuowane:(

5 stycznia 2003 - Środowiskowa Drużyna Harcerska "Night Gobbas" zorganizowała - I Hufcowy Turniej Siatkówki "Gobbal".

12gob58Turniej odbył się w Gimnazjum nr 2 w Lublińcu i wzięły w nim udział 4 drużyny: Gobbasów, Lekkiej Stopy, Orła Białego i 18 DH.

siatkowka2017rtyrde
siatkowka2017rtyrde234a

Na Turnieju, stojącym na bardzo wysokim poziomie, nie mogło zabraknąć kibiców z prawdziwego zdarzenia:)

siatkowka2017rtyrde2
siatkowka2017rtyrde23

Turniej wygrała drużyna 18 DH ze Szczepu "Zielona Ósemka", otrzymując specjalnie ufundowany przechodni puchar.

siatkowka2017rtyrde234

Niestety, pomysłodawca Turnieju Siatkówki, czyli Drużyna "Night Gobbas" w 2004r. zaprzestała swojej działalności, a tym samym na I edycji zakończył się Hufcowy Turniej Siatkówki.

Nieco więcej szczęścia miał Hufowy Turniej Piłki Nożnej:) Zdołano bowiem zorganizować aż dwie jego edycje.

W I Hufcowym Turnieju Piłki Nożnej, 5 grudnia 2009r., zorganizowanym przez Namiestnictwo Harcerskie Hufca Lubliniec, wzięło udział 6 drużyn, w tym 3 w grupie harcerskiej i 3 w grupie starszoharcerskiej z Lublińca, Dobrodzienia i Olesna.

pilkanozna129017s

Tak opisuje to wydarzenie druh Maciej Wilk: "Mecze odbywały się w systemie każdy z każdym i na przemian, aby wszyscy mogli mieć chwilę wytchnienia między kolejnymi meczami. W pierwszym meczu grupy harcerskiej stanęły naprzeciwko siebie dwie ekipy z Olesna i mecz wygrała ekipa Oliwi z wynikiem 6-1. W kolejnym meczu zagrała drugi raz drużyna, której kapitanem była Oliwia z ekipą Jakuba z 9 DH. Mecz zakończył się zwycięstwem reprezentantów Millenium z wynikiem 4-0. W trzecim meczu zmierzyła się ta ekipa z drużyną mieszaną Patyka. Mecz zakończył się zwycięstwem ekipy Jakuba z wynikiem 4-2. Dwa zwycięstwa ekipy z 9DH zapewniły jej zwycięstwo i puchar komendantki hufca w kategorii harcerskiej. Na drugim miejscu w tabeli uplasowała się ekipa Oliwi, a trzecie miejsce zajął skład Patyka.

pilkanoznatuenij2017rt
siatkowka2017rtyrdeaaa2a

Grupę starszoharcerską rozpoczął mecz ekipy z Dobrodzienia po wodzą Rafała z ekipą z Olesna, której kapitanem był Tomek. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny z Dobrodzienia z wynikiem 3-1. W drugim meczu ekipa z Dobrodzienia strzeliła 5 bramek wygrywając z drużyną mieszaną, pod wodza Pawła, którzy strzelili tylko jedną honorową bramkę. W trzecim meczu zagrała drużyna od Pawła i ekipa z Olesna i ten mecz zakończył się zwycięstwem Olesna. Dwa zwycięstwa z rzędu zapewniły drużynie z Dobrodzienia pierwsze miejsce i puchar komendantki hufca w kategorii starszoharcerskiej. Drugie zajęła ekipa Tomka z Olesna, a trzecie - Pawła z 9DH z Lublińca.

siatkowka2017rtyrdea

Po części oficjalnej odbyła się część dodatkowych zabaw - mecze na czworakach i podbijanie piłki, które nagrodzone zostały słodkimi nagrodami. Przyznano też dyplomy specjalne dla najbardziej pomysłowego, zwariowanego i aktywnego zawodnika - Marcina, dla króla strzelców - Rafała i najlepszego bramkarza - Michała, najlepszej piłkarki - Oliwii oraz najmłodszego uczestnika - Adama.

siatkowka2017rtyrdeaaa2aa

Na imprezie gościliśmy sędziego z wydziału sędziowskiego Lubliniec - Sebastiana Kocybe, który czuwał nad grą fair play. Była również druhna namiestnik harcerski i dh komendantka hufca. Na imprezie bawiło się ok. 40 osób i już umówiliśmy się na rewanż wiosną."

siatkowka2017rtyrdeaa
siatkowka2017rtyrdeaaa

Co prawda nie wiosną, jak zakładało namiestnictwo, ale jesienią 2010r. - odbył się II Hufcowy Turniej Piłki Nożnej, ale ważne że się odbył. Harcerze swoje mecze rozgrywali tym razem nie w hali, ale na boisku Orlik, mieszczącym się przy Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Lublińcu.

meczehufiec2017er
meczehufiec2017er2
meczehufiec2017er23

Po raz kolejny oddajmy głos druhowi Maciejowi Wilkowi, który tak relacjonował przebieg imprezy: "W tym roku rozgrywki odbywały się tylko w grupie starszoharcerskiej, ponieważ do grupy harcerskiej nie została zgłoszona żadna drużyna. Startowało łącznie 5 zespołów. Turniej rozpoczął się o godzinie 10.00 rano, a zakończył o godzinie 14.00. Pogoda, jak na wrzesień, była znakomita, przez cały czas trwania turnieju świeciło słońce. W szranki stanęły dwie ekipy z Zielonej ósemki, jedna z Millenium, jedna z Olesna i jedna z Gimnazjum nr 1, której kapitanem był dh Kuba Maciów.

meczehufiec2017er24578
meczehufiec2017er245789
meczehufiec2017er2457

Pierwsze miejsce w turnieju zdobyła ekipa chłopaków z Zielonej ósemki, drugie przypadło drużynie Kuby, trzecie miejsce zajęła ekipa z Millenium, czwarte miejsce dzieliły drużyny dziewczyn z Zielonej ósemki i dziewczyn z Olesna. Mecze sędziował nasz przyjaciel Sebastian Kocyba z okręgu sędziowskiego Lubliniec. W imprezie uczestniczyło około 40 harcerzy i instruktorów z hufca Lubliniec. Oprócz piłki nożnej grali w siatkówkę, ping ponga a nawet futbol amerykański.

meczehufiec2017er24
meczehufiec2017er245
meczehufiec2017er2456

Padła deklaracja, że kolejny turniej hufcowy odbędzie się w Oleśnie." Po raz kolejny impreza wypaliła, kibice dopisali i nikt się nie nudził.

meczehufiec2017er24578a
meczehufiec2017er24578aaI po raz kolejny się nie udało:( Impreza w Oleśnie się nie odbyła w 2011 roku. Od tego czasu - Sportowe Turnieje Hufcowe czekają wciąż na reaktywację:) Może kiedyś, komuś uda się je zorganizować:)

Wspomnienia - Bartłomiej Zbączyniak
Kronika Drużyny "Night Gobbas" - Magda Gryguś