Zlot Choragwi Katowickiej ZHP w Zabrzu - 1959r.

1959r. był rokiem szczególnym. Minęły dopiero dwa lata od reaktywacji Związku Harcerstwa Polskiego. W tym czasie lublinieckie harcerstwo starało się odbudować swoje struktury i zasoby. Ówczesnym komendantem Hufca był druh Marian Ożarowski. Już od wiosny trwały przygotowania do uroczystości wręczenia nowego sztandaru Hufca, która to uroczystość nastąpiła 29 kwietnia. Dwa miesiące później - odbył się Zlot Hufca w Dobrodzieniu (12-14 czerwca).

Jesienią 1959r. harcerze naszego Hufca pojechali na odbywający się w Zabrzu - Zlot Harcerstwa Chorągwi Katowice, by wziąć udział w wielkiej patriotycznej manifestacji, która odbyła się 27 września, na zakończenie Zlotu.

1zabrze195912345

Manifestacja ta odbyła się z okazji, 40-rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego oraz 20-rocznicy napaści hitlerowskiej na Polskę.

1zabrze195912

Tego dnia, jak opisywali to redaktorzy "Głosu Zabrza": "Zabrze, przystrojone było w czerwone i biało-czerwone flagi, barwne transparenty, oraz "morze świateł i kwiatów".

1zabrze19591234

Uroczystość rozpoczęła się na stadionie, gdzie na ręce komendanta Chorągwi Katowickiej ZHP, druha hm Józefa Haensela, został przekazany nowy sztandar Chorągwi. Następnie, o godzinie 11.30 ruszyła ulicami Zabrza,  30 tysięczna rzesza harcerzy, harcerek i zuchów.

1zabrze1959123455

W marszu, który kierował się ulicami Damrota, Roosevelta, Armii Ludowej, Wolności przez Plac 24 Stycznia w kierunku Fabryki Maszyn Górniczych,  maszerowali wraz z harcerzami, powstańcy oraz kombatanci, uczestnicy II wojny światowej.

1zabrze19591

W godzinach popołudniowych w rozmaitych punktach miasta – na polanie leśnej koło szybu Guido(gdzie rozbite było miasteczko Zlotowe), w Parku Hutniczym, w ZDK huty „Zabrze“ itd. odbyły się koncerty orkiestralne i występy artystyczne licznych zespołów pieśni i tańca z zespołem Wojska Polskiego na czele. Punktualnie o godz. 19.30 na łące hippicznej zapalono centralne ognisko harcerskie zorganizowane przez Komendę Zlotu.

Głos Zabrza nr 37 z 27 września 1959
Głos Zabrza nr 40 z 4 października 1959