Obóz w Poroninie w 1931r.

17 lipca 1931r. harcerze Hufca Lubliniec, tuż po uroczystościach poświęcenia w Górkach Wielkich pierwszej Szkoły Instruktorskiej, wybrali się na obóz do Poronina. Komendantem obozu był druh Stanisław Gawron,

12gaweon2016er

zaś wśród obozowiczów, których główny trzon stanowili harcerze II Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Adama Mickiewicza, znaleźli się: Eryk Słota, Alojzy Gajek, Hubert Grzesik, Emil Myszor, Edward Zając, Gerard Zimmer, Karol Mikeska, Piotr Grzesik, Leopold Hałaczek, Jan Bernard Handy.

121935.07.26 Poronin Zakopane

121931.07.22 Poronin Zakopane

W drodze do Poronina, harcerze zatrzymali się w Żywcu by w przepływającej przez miasto rzece - Sole, zażyć kąpieli.

121935.07.17 W drodze do Zakopanego Żywiec Soła

Po dotarciu do Poronina - rozstawiono obóz, którego punktem centralny był plac apelowy z nieodłącznym masztem i flagą.

12oboz2016erftgporonin

Nie mogło także zabraknąć kuchni polowej - wykonanej własnoręcznie:)

121931.07 Kuchnia harcerska

Obozowe dni płynęły szybko. Wszakże tyle tu wyzwań czekało na harcerzy na każdym kroku. Harcerska brać pierwsze swe kroki skierowała nad Morskie Oko.

121935.07.25 Morskie Oko

W kolejnych dniach wraz z zaprzyjaźnionymi harcerzami z Rogoźna i żeńską drużyna z Niwki koło Mysłowic wybrali się na wspólną wycieczkę by podziwiać uroki Doliny Kościeliskiej.

121931.07.25 Dolina Kościeliska IDH z Rogoźna DZ z Niwki i Lubliniec

Nie mogło zabraknąć mocniejszych wrażeń, toteż powędrowali na Zawrat - Doliną Pięciu Stawów,

12zarat2016rft

a nielicznej grupie, udało się nawet wspiąć się na Giewont.

12giewont1931
Od lewej siedzi: Stanisław Gawron, Bodziachowski(oboźny)
u góry od lewej siedzą: Piotr Grzesik, Karol Mikeska,
Hubert Grzesik, Alojzy Gajek, Jan Lenert

Po trudach wspinaczki, przyszła pora na spacer po Krupówkach.

121931.07.26 Poronin Zakopane

Ważnym punktem obozu były spotkania z miejscową ludnością, wspólne ogniska i poznawanie zwyczajów i historii tej góralskiej krainy.

121931.07 Poronin z góralem
Na zdjęciu z Stanisławem Budz-Lepsiokiem zwany Mrozem z Poronina,
najsłynniejszym dudziarzem podhalańskim (w stroju regionalnym z dudami)

Niestety brak informacji o dacie zakończeniu obozu:( 15 sierpnia harcerze lublinieccy wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Zakładając, że obozy trwały przeważnie od 14 do 21 dni należy przypuszczać, że harcerze wrócili do Lublińca gdzieś na początku sierpnia 1931r.