Jubileusze OH

Rocznica wkroczenia 74pp

W związku z przeprowadzaną przez Hufiec Lubliniec - kampanią "Bohater" - 25 czerwca 2017r., w przeddzień 95 rocznicy wkroczenia do Lublińca żołnierzy 74 Pułku Piechoty, instruktorzy Hufca ZHP, oraz rekonstruktorzy z Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa przypominali o tym ważnym dla historii miasta wydarzeniu, wręczając na lublinieckim rynku mieszkańcom ulotki oraz specjalne okolicznościowe odznaki, przygotowane przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Zapalili także znicz pamięci, przy pomniku, poświęconym wszystkim tym, którzy walczyli o polski Śląsk oraz przy pomniku przypominającym o wkroczeniu do Lublińca Wojska Polskiego w 1922r..

95rocznicawkroczenia2017

Dla lublinieckich harcerzy 74 Pułk Piechoty ma olbrzymie znaczenie. To właśnie z jego przybyciem wiąże się powstanie pierwszych drużyn harcerskich na terenie naszego miasta. To „dzieci pułkowe” były – trzonem kadry harcerskiej tworzącego się Hufca Lubliniec. To w końcu opieka Koła Przyjaciół Harcerstwa, któremu prezesował ksiądz Jan Szymała, hufcowy kapelan i prezes Koła, umożliwiła tak aktywną działalność harcerską na terenie powiatu lublinieckiego.

95rocznicawkroczenia20172

O rocznicy kroczenia 74 Pułku Piechoty do Lublińca, pamiętali harcerze naszego Hufca także i w kolejnym roku. 24 czerwca 2018r. instruktorzy Hufca Lubliniec: Piotr Widera, Bartek Zbączyniak wraz z druhną Emilią Onysek, oraz rekonstruktorzy z Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa, dzięki wsparciu Przystanku Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika - mimo niesprzyjających warunków pogodowych, rozdawali mieszkańcom Lublińca specjalne okolicznościowe odznaki, oraz ulotki.

rocznicawkroczeniapuku2

Podobnie jak w ubiegłym roku nasi instruktorzy wraz z panem Adamem Kurusem zapalili znicz pamięci pod tablicą pamiątkową poświęconą 74 GPP - na placu Golasia. Pamiętamy!