Obóz w Pieninach 2012r.

Latem 2012r. harcerze oleskiego Szczepu ZHP "Feniks" wraz z niezrzeszonymi koleżankami i kolegami odpoczywali w górach, w miejscowości Ochotnica Dolna.

pieniny2012a

Tak o wyjazd opisuje ówczesna szczepowa - druhna Ewa Bebłot: "Tym razem przenieśliśmy się w okres średniowiecza i "odwiedziliśmy" Zawiszę Czarnego na jego "zamku". Już pierwszego dnia obozowe drużyny zaprezentowały swą średniowieczną tożsamość, w zaprojektowanych przez siebie i samodzielnie wykonanych strojach z epoki zarówno kadra jak i uczestnicy wspaniale się bawili.

pieniny2012a2

Poznawaliśmy historię, tradycje i piękno gorczańskiej ziemi. Odwiedziliśmy muzeum poświęcone amerykańskiemu "Liberatorowi", dotarliśmy na przełęcz Pańska Przechybka do miejsca katastrofy "Liberatora", zuchy zdobywały Łysą Górę.

pieniny2012ac

O ciekawej i bardzo tragicznej historii ochotnickiej "krwawej wigilii" opowiedział nam gospodarz ośrodka na wieczornym ognisku. Ekscytująca była wyprawa na wschód słońca, na Lubań, oczywiście tylko dla chętnych zdobywców gór.

pieniny2012aca

Ciekawość harcerzy nie skończyła się na Ochotnicy. W poniedziałek całym obozem wybraliśmy się na wycieczkę w Pieniny. Zaczęliśmy od wąwozu Homole, starsi zdobyli Wysoką, a młodsi dokładnie "zapoznali się" z Kamiennymi Księgami.

pieniny2012aca2

Po górskiej wycieczce zwiedziliśmy cerkiew, która teraz jest kościołem katolickim w Jaworkach, a następnie Szczawnicę, gdzie kurowaliśmy swoje organizmy zdrowotną wodą.

pieniny2012aas

W środę kolejna wycieczka, tym razem do Niedzicy i Czorsztyna. Poznaliśmy elektrownię na zaporze, Zamek w Niedzicy i Czorsztynie. Największą atrakcją tego dnia był rejs gondolami po jeziorze.

pieniny2012a7

Wieczorem, u stóp czorsztyńskiego zamku troje naszych harcerzy: Ewelina Seget, Ola Garus i Karol Gittel złożyli przyrzeczenie harcerskie. Ich odwagę postanowiły również sprawdzić niebiosa fundując burzę. Wszyscy przeszli tę próbę zwycięsko, nawet ulewa nie zgasiła naszego ogniska i mogliśmy dokończyć ceremonię.

pieniny2012a8

Zażywaliśmy również kąpieli w potoku Ochotnica i sportowych harców na tamtejszym Orliku. Niezapomniany był bal z dworskimi tańcami no i tradycyjne już harcerskie śluby. 27 lipca wszyscy zadowoleni wrócili świętować na Dni Olesna.

pieniny2012at5
pieniny2012a9