Wspomnienia zuchowe 1947r.

Było to w 1947r. W Dobrodzieniu odbywała się uroczystość (otwarcie odbudowanej szkoły), na którą przybyli także harcerze z Lublińca z druhem Ożarowskim. Wtedy to powstała myśl zorganizowania w Dobrodzieniu gromady zuchowej - chłopaków.

szkoladobrodzien2023
Uroczystość oddania wyremonowanej szkoły w Dobrodzieniu - 12 października 1947r.

Drużynową została druhna Marta Binkowska, wychowawczyni tamtejszego przedszkola. 20 października 1947r. Gromada otrzymała nazwę "Dzielne Zuchy".

Do drużyny należeli chłopcy z "miasta" oraz z Państwowego Domu Dziecka. Z braku innych możliwości zbiórki odbywały się w przedszkolu. Zuchy korzystały z ogrodu przedszkolnego i róznych pomocy jak: piłki, skakanki, wstążki, klocki, materiał przyrodniczy itp. do różnych gier, ćwiczeń i zabaw.

Pobliski las często rozbrzmiewał zuchową piosenką. To były na prawdę "Dzielne Zuchy". We wrześniu 1948r. zostałam namiestnikiem zuchowym przy Hufcu Harcerzy w Lublińcu.

Marta Kątna