Wczoraj i dziś z harcerzami

Park Grunwaldzki w Lublińcu(Sedanstrasse), to miejsce w naturalny sposób związane z harcerzami Hufca Lubliniec. To tutaj, już przed wojną, bardzo często harcerze i harcerki organizowali swoje zbiórki, alarmy, ogniska, a nawet biwaki (w miejscu zwanym Polaną Pięciu Dębów). Na terenie kąpieliska, które mieściło się w Parku,  w latach 30-tych doskonalili swoje umiejętności - harcerze wodniacy. Po II wojnie światowej, harcerze nadal często korzystali z tego miejsca, bo przecież gdzie indziej, tak blisko miasta, można było poczuć się jak w lesie:), który dla harcerza jest drugim domem. Na zdjęciu zbiórka III zastępu I DM im. Tadeusza Kościuszki, która odbyła się  w 1946r. stoją od lewej: Marian Ożarowski, Piotr Benski (ówczesny Komendant Hufca), Marian Skorupa, Czesław Okręt, Ryszard Górski, nieznana osoba, Kazimierz Bromer, Henryk Tomczak, Zenon Kaczmarzyk. Dzisiaj miejsce to zostało troszkę zapomniane, zarówno przez harcerzy (oni znaleźli swój drugi dom w Kokotku) jak i przez mieszkańców miasta.

2017.03aaashy

W 1935r. w Spale odbył się Jubileuszowy Zlot Harcerstwa Polskiego. W Zlocie tym wzięli udział harcerze naszego Hufca. Symbolem zlotu został żubr z pomnika mieszczącego się w rezydencji myśliwskiej prezydenta Ignacego Mościckiego. Na zdjęciu trzech harcerzy naszego Hufca, stoją od lewej - druh Alojzy Kapłonek, druh Józef Bryś, druh Jan Blacha. Miejsce to odwiedziłem w lipcu 2016r. Żubr jak stoi tak stał - pałacu znajdującego się za nim niestety już nie ma.

spalazubrwczoraj2016

Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w okresie przedwojennym to jedno z najważniejszych świąt państwowych. W Lublińcu tego dnia odbywały się uroczyste msze święte, imprezy plenerowe oraz przemarsze. W obchodach tej uroczystości nie mogło zabraknąć harcerzy i flagi biało-czerwonej. Na zdjęciu harcerze Hufca Lubliniec, podczas defilady zorganizowanej z okazji święta Konstytucji 3 Maja w 1932r. maszerują ulicą Plebiscytową. Pochód zmierza najprawdopodobniej do Placu 3 Maja (dzisiaj Kopernika). W tle nieistniejący już budynek pastorówki przy kościele ewangelickim św. Trójcy w Lublińcu.

3maja2016

3 maja 1923 roku, na pamiątkę pierwszych, w wolnym Lublińcu, obchodów Konstytucji 3 Maja przed Szkołą Podstawową nr 1 (czerwoną) z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły - Jakuba Bazarnika zasadzono lipę - nie mogło zabraknąć na tej imprezie harcerzy - wśród których wartę honorową trzymał m.innymi Konrad Mańka (na zdjęciu po lewej stronie). Dla upamiętnienia tego wydarzenia sporządzono uroczysty protokół, który odczytała pani Krywieńczykowa – ówczesna nauczycielka szkoły. Protokół podpisali: powiatowy inspektor szkolny - pan Świerczek, kierownik szkoły - pan Jakub Bazarnik, grono pedagogiczne szkoły, reprezentanci towarzystw i obywatele Lublińca. Podpisany protokół zamknięto w specjalnej urnie i włożono do wykopanego w ziemi dołu, w którym następnie zasadzono drzewko.

widzisaj2016234

Ulica Kilińskiego - i Plac Mikołaja Kopernika (w okresie przedwojennym - Plac 3 Maja). Rok 1933 - maszeruje poczet sztandarowy ze świeżo poświęconym Sztandarem Hufca Lubliniec.

historia2016