Wczoraj i dziś z harcerzami

Budynek mieszczący się przy ulicy Sobieskiego 8, to kolebka lublinieckiego harcerstwa. To tutaj w 1922r. powstaje pierwsza lubliniecka drużyna harcerska - I MDH im. Tadeusza Kościuszki działająca przy Miejskim Gimnazjum Koedukacyjnym, którą prowadzi druh Teodor Musielok. To tutaj rok później, najprawdopodobniej mieści się siedziba Hufca Lubliniec. Tutaj uczą się i spotykają, aż do 1929r. harcerze, a do 1926r. harcerki lublinieckie. To także tutaj, w 1992r., po wielu latach tułaczki działa Komenda Hufca Lubliniec, przeniesiona w to miejsce przez ówczesnego Komendanta Hufca druha Krzysztofa Zbączyniaka. Prócz biura Komendy, w tym czasie, w świetlicy harcerskiej, spotyka się Krąg Seniora, oraz 16 Środowiskowa Drużyna Harcerska im. 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Na zdjęciu I Męska Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki w roku 1930, z opiekunem drużyny -  wybitnym profesorem Alfredem Jesionowskim i ówczesnym drużynowym Władysławem Planetorzem.

dom23