Wczoraj i dziś z harcerzami

3 maja 1923 roku, na pamiątkę pierwszych, w wolnym Lublińcu, obchodów Konstytucji 3 Maja przed Szkołą Powszechną z inicjatywy ówczesnego kierownika szkoły - Jakuba Bazarnika zasadzono lipę - nie mogło zabraknąć na tej imprezie harcerzy - wśród których wartę honorową trzymał m.innymi Konrad Mańka (na zdjęciu po lewej stronie). Dla upamiętnienia tego wydarzenia sporządzono uroczysty protokół, który odczytała pani Krywieńczykowa – ówczesna nauczycielka szkoły. Protokół podpisali: powiatowy inspektor szkolny - pan Konrad Świerczek, kierownik szkoły - pan Jakub Bazarnik, grono pedagogiczne szkoły, reprezentanci towarzystw i obywatele Lublińca. Podpisany protokół zamknięto w specjalnej urnie i włożono do wykopanego w ziemi dołu, w którym następnie zasadzono drzewko.

widzisaj2016234